ציפוי שיניים – אסתטיקה דנטלית

ציפוי לשיניים מציין את השינוי הגדול ביותר שחל בתחום רפואת השיניים בשנים האחרונות.
אם בעבר טיפולי השיניים היו בעיקר פונקציונליים ונועדו לאפשר למטופל להימנע מכאבים או לחזור לתפקוד בסיסי של אכילה ולעיסה עם דגש נמוך יחסית על האסתטיות של הטיפול, היום המצב שונה בתכלית.
המודעות העצמית הגבוהה שלנו למראה ולחיוך הם כבר לא רק נחלה של עולם הפלסטיקה הרפואית אלא הגיעו גם לתחום רפואת השיניים.
וכך, תחום האסתטיקה הדנטלית צובר תאוצה ככל שחולפות השנים ומציע מגוון רחב של פתרונות לבעיות שיניים שמתמקדות בצד של המראה הסופי של השן לא פחות מבצד התפקודי-בריאותי שלה.

מגוון פתרונות לשיקום השיניים

בעבר, שיניים אשר צבעם נפגע, שינים שנסדקו, נשברו, רווחים בשניים וכתרים בולטים על השניים, היו מטופלות ברמה הפרקטית עם דגש קטן מאוד על אסתטיקה. בדיקות מקדימות לטיפול לבחינת צבע השיניים, מיקומו של קו החיוך או צילום פנורמי לבחינת מבנה הלסת לא היו חלק מהטיפול.
לשמחתנו, המצב השתנה לחלוטין, היום ניתן לתקן ולשמור על מראה שיניים יפה, נקי ואסתטי גם בטיפולי שיניים מורכבים. קיימים פתרונות המאפשרים לתקן את השניים ומראם, מהלבנת שיניים פשוטה, המבהירה שיניים שצבען נפגע באופן קל ועד לציפויי שיניים, כששני הציפויים העיקריים שנמצאים בשימוש הם ציפוי למינייט העשוי חרסינה וציפוי קומפוזיט.
ציפויי השיניים, מסייעים בפתרון ותיקון בעיות מורכבות, כגון סדקים שברים והלבנת כתמים קשים שטיפול הלבנת שינים אינו מתקן ואפילו מאפשרות היום במקרים רבים להימנע משימוש בגשר ליישור השיניים ומאפשרים להקטין רווחים בין השיניים.

אבל מה בעצם ההבדל בין ציפוי קומפוזיט לציפוי למינייט?

ציפוי לשיניים קומפוזיט

ציפוי קומפוזיט, הידוע גם בשם "סתימה לבנה", הוא ציפוי העשוי מחומרים מורכבים אשר מטרתו הלבנה ותיקון השיניים. ציפוי קומפוזיט נותן מענה לפגיעות שונות בשיניים והוא מתאים לתיקון שיניים שצבען נפגע, שיניים סדוקות, שבורות, כיסוי סתימות או צמצום רווחים.

רוב, נעשה שימוש בקומופזיט על מנת לתקן שיניים קדמיות, עליונות ותחתונות אשר בולטות לעין ופגועות במראה.

יתרונות ציפוי קומפוזיט:

לציפוי קומפוזיט יתרונות רבים, וזוהי גם הסיבה להיותו פופולארי מאוד:

עמידות גבוהה – ציפוי הקומפוזיט יכול להחזיק אפילו עד עשור והחיבור שלו לשן חזק מאוד, כך שגם במקרים של חבלה או פגיעה הוא נשאר קשור לשן ומחזיק מעמד.

פשוט לשימוש – חומר הקומפוזיט בעל גמישות רבה, והרופא יכול להתאימו אל צורת השן הרצויה בקלות. החומר מתייבש באמצעות שימוש באור כחול מיוחד, ונשאר קבוע לאחר שיובש. קיימות טכניקות שונות לציפוי קומפוזיט. הרופא, לאחר בדיקת חלל הפה, יודע להתאים את הטיפול הנכון, לפי מצב השיניים וגורמים נוספים המשפיעים על התאמת הטיפול.

מחיר נמוך – ציפוי קופוזיט עולה פחות מהחלופות הקיימות כיום בשוק ולכן גם טיפול במספר רב של שיניים יוצא זול יחסית.

לסיכום, ציפוי הקומפוזיט, אינו חזק כמו ציפוי למינייט, אך מחירו זול יותר והוא נותן מענה הולם לתיקון פגמים חיצונים. הציפוי מחזיק מספר שנים והוא חזק מספיק על מנת לבצע פעולות כמו אכילה דיבור וכדומה ללא פגע. כמו כן, במידה והציפוי נפגע, ניתן לתקנו בקלות רבה.

ציפוי הקומפוזיט מתייבש באמצעות שימוש באור כחול מיוחד
ציפוי הקומפוזיט מתייבש באמצעות שימוש באור כחול מיוחד

ציפוי לשיניים למינייט

ציפוי למינייט, עשוי חרסינה שקופה ודקה ביותר המודבקת אל השן. ניתן לשים את הציפוי, על גבי שיניים שצבען נפגע מסיבות שונות וגם במקרים בהם טיפול הלבנת שיניים, אינו יעיל. אך יתרה מכך, ציפוי חרסינה יעיל במקרים בהם השיניים נפגעו ונסדקו במהלך השנים ובעזרתו ניתן להקנות לשיניים מראה אחיד ואסתטי ולתקן פגמים אלו.

יתרונות ציפוי למינייט

בריא יותר – החיבור של ציפוי הלמינייט לשן אינו פוגע בשכבת האמייל ושומר על הבריאות השיניים והחניכיים. גם תופעות של רגישות לחרסינה הן נדירות מאוד.

שומר על הצבע והאסתטיות – היתרון הגדול של טיפול אסתטי בציפוי למינייט היא השמירה על הצבע לאורך שנים רבות, הציפוי אינו דוהה, מתכהה או מוכתם ולכן, הוא משמר את אסתטיקת הטיפול שנים קדימה.

מעניק מראה בוהק וטבעי לשן – הציפוי השקוף, מקנה מראה אסתטי וטבעי לשניים והעובדה שמדובר על ציפוי דק מאוד, הוא אינו משנה את מראה החיוך הטבעי אלא מעדן ומשפר אותו.