בעבר, האפשרות היחידה להשלמת שיניים שאבדו הייתה להשתמש בשיניים תותבות. כן, אותן שיניים תותבות שצריך לפני השינה להכניס לכוס מים. אך הדימוי השחוק הזה כבר ממש אינו עדכני לעומת הפתרונות המתקדמים יותר שרפואת השיניים המודרנית מציעה כיום, כאשר הנפוץ ביותר מביניהם הוא התקנה של שתלים דנטליים.

שתלים דנטליים

מה הם שתלים דנטליים?

שתלים דנטליים הם סוג של ברגים או צילינדרים שעשויים מטיטניום ומוחדרים אל עצם הלסת. תפקידם הוא להחליף את שורש השן שאבדה ולשמש בסיס עבור שן מלאכותית שעתידה להיבנות על גביהם, כגון כתר או שיניים תותבות. שתלים דנטליים יכולים לעזור בשיקום של שיניים בודדות או אפילו לסת שלמה בעת הצורך.

תהליך ההשתלה של שתל דנטלי מורכב מארבעה שלבים עיקריים:

  1. איסוף מידע – הרופא יאסוף מידע על המצב הבריאותי של חלל הפה, כמו כן יבדוק האם ישנה בעיה שמצריכה טיפול לפני שמתקדמים כמו עששת ומחלת חניכיים, כמו כן בדיקת רקע של בעיות רפואיות אחרות שעלולות להשפיע על סיכויי ההצלחה של קליטת השתל כמו סכרת או מחלת לב.
  2. תכנון – בעזרת תוכנת מחשב במרפאה של ד"ר עמי ויז'נסקי מתכננים מודל תלת מימדי של חלל הפה. מודל זה משמש כדי לתכנן היכן השתל יוחדר ומה צריך להיות גודלו. זו מעין "תכנית אסטרטגית" של רופא השיניים לפני ביצוע ההשתלה עצמה כדי שההליך יבוצע בצורה המדויקת ביותר וכך יוגדלו סיכויי ההצלחה בהתאם.
  3. ביצוע ההשתלה – שתלים דנטליים יוברגו אל הלסת בניתוח שנעשה תחת הרדמה מקומית. מדובר בפעולה רפואית כירורגית פשוטה באופן יחסי. אורכה מוערך ב-30 עד 60 דקות. במקרה ואובחן כי אין מספיק עצם בלסת, המטופל יצטרך לעבור הליך של הרמת סינוס או השתלת עצם לפני ביצוע ההשתלה.
  4. המתנה לקליטת השתל – השלב האחרון צורך בעיקר סבלנות רבה מצד המטופל. מחכים בין שלושה חודשים עד חצי שנה מיום הניתוח כדי שהמקום יחלים והשתל יקלט בתוך עצם הלסת, תהליך שנקרא בז'רגון הרפואי "אוסטיאואינטגרציה". לאחר מכן, אם לא התגלו בעיות אז ההשתלה מוגדרת כהצלחה וניתן לעבור לשלב של התקנת כתר על השתל החדש.

חשוב לדעת כי לאחר ההשתלה יש להקפיד על היגיינת פה מיטבית על מנת לשמור על סיכויי הישרדות גבוהים של השתל למשך שנים ארוכות. הדבר כולל הקפדה על צחצוח של השיניים פעמיים ביום באמצעות מברשת שיניים עדינה, כמו כן שימוש באמצעים נוספים כמו העברת חוט דנטלי, שטיפה עם מי פה וכו'.

שתלים דנטליים

יתרונות וחסרונות של שתלים דנטליים

היתרון הגדול של שתלים דנטליים על פני גשר הוא שהתקנת השתל איננה משפיעה על השיניים הסמוכות, בניגוד לגשר שדורש השחזה של שיניים בריאות ובכך בעצם לפגוע בהן כדי להתקינו. בנוסף, מחקרים מצאו שיכולת ההישרדות של כתרים ושתלים כעבור עשר שנים היא זהה. נכון לכרגע אין מחקרים שבודקים תקופות זמן ארוכות יותר.

מצידו השני של המטבע, לשתל דנטלי יש גם כמה חסרונות שחשוב לציין אותם: העלות של ההליך גבוהה יותר בהשוואה לגשר והוא לוקח זמן רב יותר מאחר וצריך להמתין לקליטת מוצלחת של  השתל כפי שצויין לעיל.

השתלה בשיטת All on 4

שיטת All on 4 היא שיטה חדשנית בתחום רפואת השיניים, אשר מיועדת באופן בלעדי עבור מטופלים בעלי לסתות מחוסרות שיניים שאינם יכולים או מעוניינים לעבור הליך של השתלת עצם או הרמת סינוס מסיבה כזו או אחרת.

על פי שיטה All on 4, במסגרת הטיפול מעמיסים על פיו של המטופל גשר שלם של שיניים מחומרים אקריליים על פני הלסת כולה, שיושב על גבי מספר מצומצם של שתלים דנטליים, בדרך כלל ארבעה או שישה שתלים בלבד בהתאם לשיקול הדעת של רופא השיניים. מדובר בחיסכון של זמן ושל כסף מבחינת המטופל מאחר ובהשתלת שיניים רגילה כל שן חדשה מקבלת שתל דנטלי שייעודי עבורה.

חשוב לציין כי אמנם התוצאה של הליך זה הוא שיקום מיידי תוך יום אחד בלבד, אבל מדובר בטיפול מורכב שדורש לאחר מכן תחזוקה קבועה. אחרי הטיפול, על המטופל להתחייב להגיע באופן קבוע מספר פעמים בשנה לפגישות ביקורת כדי לבדוק את העומס שמופעל על הגשר ועל השתלים הדנטליים, כמו כן ניקוי של השיניים החדשות על מנת להבטיח את הישרדותן לאורך זמן.

אם אתם מעוניינים במידע נוסף אנא צרו קשר עמנו ונחזור אליכם במהרה