כתר זירקוניה – מלך הכתרים

החלק האחרון בתהליך השתלת השיניים הוא השיקום על גבי שתלים. בתהליך זה למעשה כבר קיימים שתלים דנטליים המחוברים לעצם הלסת ועליהם מתקינים את השיניים החדשות. השיניים האלו הן למעשה כתרים דנטליים והאיכות שלהם תקבע את תפקוד מערכת השיניים החדשה ואת המראה האסתטי שלה.

כתר זירקוניה  – שינוי תפישה בתהליך שיקום הפה

לאורך השנים הפכו כתרי החרסינה להיות הסטנדרט המוביל לפיניש הסופי של השתלות השיניים, הכתרים האלו עמידים מאוד ויכולים להחזיק מעמד בין עשור לשני עשורים בפה, הם לבנים ולכן מדמים את השיניים הטבעיות והם אינם מוכתמים בקלות. לכאורה פתרון מושלם.

אבל הניסיון הראה שגם לכתרים אלו יש מספר חסרונות בולטים. מאחר והכתרים האלו מורכבים על בסיס מתכתי, התברר שלאורך זמן יש לכך השפעה על האסתטיקה של השן המלאכותית ועל הבריאות של אזור ההשתלה.
מצד אחד הבסיס המתכתי מתחמצן לאורך זמן ומשנה את צבעו ולכן נוצר שינוי בצבע של השן חרסינה שיושבת עליו. בהשתלה גדולה של מספר שיניים עלול להיווצר הבדל צבעים בין הכתרים השונים  \ השיניים השונות ויש לכך השפעה אסתטית שלילית על המראה.

במקביל לחמצון המתכת יש גם השפעה על אזור החניכיים בסביבת השתל. התגובה של המתכת לאוויר ולרוק עלולה לגרום לתגובה דלקתית של החניכיים ולהביא לנסיגה שלהן ולצורך בטיפול משלים.

לכן, לאורך הרבה שנים חיפשו רופאי השיניים פתרון של כתר מחומר חדש שישמור על היתרונות של כתר החרסינה ובמקביל יטפל בחסרונות שלו.

וכך הגיע לעולם כתר הזירקוניה.

כתר זירקוניה - שומר על בוהק לאורך שנים
כתר זירקוניה – שומר על בוהק לאורך שנים

כתר זירקוניה – קפיצת מדרגה דנטלית

כתר הזירקוניה אמנם מצריך מיומנות טיפול גבוהה יותר של מעבדת השיניים אבל התוצאה שווה את זה. הכתר חזק ועמיד מאוד, הוא מעניק לשן לא רק מראה לבן, אלא גם בוהק ייחודי שנותן לשיניים את המראה ההוליוודי המפורסם.

במקביל, גם מהבחינה הבריאותית כתר הזירקוניה מוכיח את עצמו, הוא לרוב אינו מעורר כל תגובה דלקתית בחניכיים.

יחי המלך החדש

ככל שמבוצעות יותר ויותר השתלות שיניים תופס כתר הזירקוניה את המקום של כתר החרסינה ככתר העיקרי שבו נעשה שימוש. חשוב לציין כי יש פערי מחיר בין כתר זירקוניה לכתר חרסינה. כתר הזירקוניה יקר יותר אבל בכל מה שנוגע למראה ולבריאות הוא נותן תמורה מלאה לפער המחירים.