הרמת סינוס – האם אין תחליף לטיפול הזה?

כאשר מבצעים טיפול של השתלת שיניים משתמשים בעצם הלסת העליונה או התחתונה, תלוי כמובן במקום שבו חסרות השיניים, ואל אותה עצם מחברים את השתלים הדנטליים.

החיבור נעשה בצורה טכנית מאוד. חשוב להבין ששתל דנטלי הוא מעין בורג ולכן רופא השיניים מבריג אותו למעשה אל תוך עצם הלסת ומחכה בכך את פעולת שורש השן שמחוברת אף היא אל עצם הלסת וכך היא מחוברת אל הפה שלנו.

הבעיה מתחילה כאשר עצם הלסת אינה במצב אופטימלי, כלומר כשאר יש אזורים בעצם הלסת שבהם העצם נידלדלה עד לרמה כזו שחיבור של שתל אל אותו אזור בעצם פשוט לא יחזיק מאמץ.

החיבור היציב אל עצם הלסת הוא קריטי כדי לשמור על תפקוד תקין של השיניים החדשות, במידה והשתל הדנטלי לא יחובר חזק מספיק לעצם הלסת כל מערכת השיניים לא תהיה יציבה, לא תעמוד בלחץ הגדול של פעולת הלעיסה ותקרוס.

הרמת סינוס – טיפול במקרים של חוסר עצם בלסת העליונה

אחד המקרים השכיחים יותר, שמציבים אתגר בפני רופא השיניים המשתיל הוא חוסר בעצם בלסת העליונה. במקרה כזה כאשר יש חוסר נרחב בעצם הלסת רופא השיניים ניצב בפני בעיה – אין לו מספיק מקום לחבר אליו את השתלים.

אחת השיטות שפותחו כדי לטפל בבעיה כזו היא הרמת סינוס.
העיקרון של השיטה פשוט בגלל שמעל לעצם הלסת העליונה ישנה מערך של חללים ריקים שנקראים סינוסים, ניתן להשתמש בהם, למלא את החלק התחתון שלהם בחומר ייעודי של עצם כתושה מנקודה אחרת בגוף או בתחליף עצם, לתת לו זמן להתגרם ולהפוך לעצם וכך למעשה הוא ממלא את מקום העצם החסרה.
לאחר סיום ההתגרמות נוצרת שכבה חזקה שאליה ניתן להבריג את השתלים הדנטליים בצורה יציבה ולאפשר למטופל לעבור השתלת שיניים.

הרמת סינוס - טיפול מורכב שכולל הכנסת חומר מתגרם לחלל הסינוס מעל לשן
הרמת סינוס – טיפול מורכב שכולל הכנסת חומר מתגרם לחלל הסינוס מעל לשן

אבל…

עיקרון הטיפול של הרמת סינוס אמנם ברור וחכם אבל לשיטה הזו יש לא מעט חסרונות.

ראשית, מדובר בטיפול ארוך ולרוב גם כואב שגורם סבל לא קטן למטופלים. מדובר למעשה בתהליך כירורגי שלם שקודם לתהליך השתלת השיניים ומצריך זמן החלמה לא מבוטל.

שנית, התהליך הזה לא חף מסיכונים. מאחר והוא כולל יציאה מאזור הלסת וחדירה לחללי הסינוס הוא עלול לגרום לזיהומים, אי נוחות וכאבי ראש כרוניים.

שיטת הנקב – לבצע השתלת שיניים ללא צורך בביצוע הרמת סינוס

אחת הדרכים האלגנטיות להימנע מהרמת סינוס גם במקרים של חוסר או דילול עצם בלסת העליונה היא שיטה שפיתח ד"ר עמי ויז'נסקי ונקראת שיטת הנקב.

בשיטה זו מבצעים אבחון קפדני ומדויק מאוד של חלל הפה ומוצאים את האזורים שבהם העצם נמצאת בעובי הגדול ביותר ולאזורים אלו מבצעים בדיוק כירורגי נקב קטן דרך רקמת החניכיים, ללא צורך בחיתוך נרחב.

אל הנקבים הממוקדים מחדירים ומבריגים את השתלים וכך ניתן לבצע קיבוע יציב של השתלים הדנטליים בלסת העליונה.

מטופלים שעברו השתלת שיניים בשיטה זו דיווחו על זמן טיפול קצר וציינו כי לא נזקקו למשך החלמה ארוך כמו בפרוצדורה של הרמת הסינוס וכבר באותו היום הצליחו לחזור לפעילות מלאה.