דלקת חניכיים כרונית – הסכנה השקטה

דלקת חניכיים היא אחת מהמחלות היותר שכיחות, קצת אדמומיות בחניכיים, מעט דימום אחרי צחצוח. בדרך כלל דלקות קלות כאלו עוברות. אבל מה קורה כשהן לא?

החניכיים הן רקמה רכה שמגינה על אזור מאוד מאוד חשוב בחלל הפה – אזור החיבור בין שורש השן לבין עצם הלסת. החיבור הזה חשוב, מכיוון שזהו למעשה העוגן של השיניים שלנו לפה וברגע שהחיבור הזה נפגע קיימת סכנה ממשית לא רק לבריאות השיניים אלא לעצם קיומן. וזה בעצם הסיפור של דלקת חניכיים כרונית.

הזנחה כרונית – הסוד להתעצמותה של דלקת החניכיים

דלקת חניכיים כמו כל דלקת חיידקית, אף פעם לא מתחילה בשיא עוצמתה אלא היא תוצאה של תהליך ממושך. אבן שן שחשוב כל כך להיפטר ממנה עם חוט דנטלי ובטיפול קבוע אצל השיננית, היא בדרך כלל נקודת ההתחלה של התהליך.

החספוס של אבן השן (בניגוד למרקם החלק של השיניים) מקל משמעותית על חיידקים להתיישב עליה וליצור מושבות הולכות וגדלות. אם אבן השן לא מטופלת אצל השיננית היא הולכת וגדלה ואיתה גדלה גם מושבת החיידקים. כשהיא מגיעה למגע עם רקמת החניכיים, נוצרת הדלקת שמתבטאת בהתחלה באדמומיות קלה ובדימומים קלים.

מדלקת חניכיים לדלקת חניכיים כרונית

במקרה של התפתחות דלקת קלה, בדרך כלל הקפדה יומיומית על צחצוח וחוט דנטלי וביקור אצל השיננית מספיקים בשביל להעלים אותה. אבל במידה והולכים על מדיניות ה"יהיה בסדר" ולא מטפלים בה הדלקת הולכת ומתגברת. אבן השן והחיידקים ומעמיקים את האחיזה בשן אלא שעכשיו הם לא רק נמצאים בנקודת המגע בין השן לחניכיים אלא מעמיקים עוד לעומק רקמת החניכיים.
התוצאה היא נפיחות הרבה יותר חזקה, התגברות של הדימומים, כאב ורגישות גוברת של השיניים לקור ולחום בגלל נסיגה של החניכיים וחשיפה של אזורים עמוקים יותר של השן לאוויר העולם.

דלקת חניכיים כרונית - חוט דנטלי יכול לעזור לך למנוע אותה
דלקת חניכיים כרונית – חוט דנטלי יכול לעזור לך למנוע אותה

דלקת חניכיים כרונית נקודת האל-חזור

במצב בו הדלקת כבר מתקדמת וכרונית, שיננית כבר לא תספיק. במקרים כאלו יש צרוך לפנות לרופא שיניים המתמחה בטיפול במחלות חניכיים – פריודונט. לרוב הפריודונט יבנה תוכנית טיפול מקיפה, שתכלול בדרך כלל גם ניקוי מעמיק של אזור החניכיים, טיפול הידוע בשם הקצעת שורשים.

אבל, וכאן האבל הוא גדול מאוד, אם הדלקת הכרונית לא מטופלת המצב ימשיך ויידרדר, החיידקים יעמיקו ויגיעו אל אזור החיבור של השיניים עם עצמות הלסת. השיניים בסיטואציה כזו מתחילות לאבד את אחיזתן בעצם הלסת, הן מתחילות להתנדנד, לא לאפשר אכילה של אוכל מוצק ולאחר מכן פשוט נושרות.

מדלקת חניכיים כרונית אל השתלת שיניים

במקרה כזה לא נשארת ברירה ויש צורך לבצע השתלת שיניים מלאה. לרוב אם לא ניתן להציל עוד את השיניים הנותרות הן ייעקרו ובמקומן יימוקמו שתלים דנטליים ושיניים חדשות.
אז נכון שהיום השתלות שיניים נעשות בטכניקות מתקדמות, הטיפול לרוב אינו כואב והוא מאפשר לחזור לתפקוד מלא וליהנות משיניים חדשות ואסתטיות להפליא, אבל עדיין, חבל לוותר על השיניים הטבעיות שלנו.

לכן, חוט דנטלי זמין, צחצוח שיניים יסודי ושיננית טובה הן האויבים הגדולים ביותר של דלקת חניכיים כרונית, כדאי מאוד להשתמש בהם.